Dzięki odkryciu bogatych złóż siarki po II wojnie światowej uzdrowisko mogło prężnie się rozwijać, przyciągając rzesze turystów. Warto zapoznać się z bezcennymi budowlami Buska Zdroju z przeszłości. Mimo, że Busko nie jest dużym miastem, może pochwalić się naprawdę sporą liczbą cennych zabytków architektury sakralnej i publicznej.
Jednym z ciekawszych obiektów, który powinien znaleźć się na liście obowiązkowej planu zwiedzania każdego turysty jest gmach późnoklasycystycznych tzw. buskich łazienek, autorstwa wybitnego architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego w 1836 roku. Gmach powstał na planie litery „T”, jako wyraz inspiracji starorzymskimi budynkami użyteczności publicznej. Łazienki do dziś są nazywane wizytówką i herbem Buska Zdroju. Inny interesujący zabytek to Willa Bristol. Ta okazała budowla w secesyjnym stylu, powstała pod koniec XIX wieku u podnóży „Byczej Góry”. Największą ozdobą budynku jest kopuła pokryta miedzianą blachą oraz balkonowe balustrady z charakterystycznymi dla secesji motywami roślinnymi. Innym ciekawym buskim zabytkiem jest zespół kościoła cmentarnego św. Leonarda. Urokliwa świątynia została zbudowana w 1699 roku z drewna modrzewiowego. Szczególną wartość artystyczną i historyczną posiada ołtarz główny w stylu późnego baroku z rzeźbą patrona kościoła po środku.
Luksusowe pokoje - przystań dla turystów
Pensjonat Lawendowy Zdrój oferuje przytulne i słoneczne pokoje, które mogą stanowić doskonałą bazę startową do zwiedzania najciekawszych miejsc Buska Zdroju. Każdy z 31 eleganckich pokojów jest odzwierciedleniem innej ideii i estetyki.