To nie tylko Uzdrowisko
Jednym z ciekawszych obiektów, który obowiązkowo powinien znaleźć się w planie zwiedzania każdego turysty jest gmach tzw. buskich łazienek, autorstwa wybitnego architekta Henryka Marconiego z 1836 roku. Gmach powstał na planie litery „T”, jako wyraz inspiracji starorzymskimi budynkami użyteczności publicznej. Łazienki do dziś są nazywane wizytówką i herbem Buska Zdroju. Znajduje się w nich m. in. pijalnia wód.
Idealnym miejscem do spacerów i odpoczynku, szczególne latem, gdy w muszli koncertowej odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne, jest Park Zdrojowy podzielony alejkami spacerowymi na kilka części. Wieczorami odbywają się w nim pokazy iluminacji świetlnych, co sprawia, że jest on atrakcyjny o każdej porze dnia. W parku znajduje się także zrekonstruowana kaplica św. Anny.
Aktywność fizyczna
Osoby lubiące aktywność fizyczną zainteresują się kortami tenisowymi, a rodziny z dziećmi placami zabaw. Mniejszy w formie łodzi znajduje się w sąsiedztwie tężni, większy skate park, dostosowany do dzieci w każdym wieku, kawałeczek dalej przy Stawie Niemieckim. Oprócz części wypoczynkowej można tu skorzystać m. in. z toru dla deskorolek i rowerów, ramp z betonu szlifowanego, 2 boisk do siatkówki, linarium do wspinaczki, trampolin, stołów do tenisa i do gry w szachy, siłowni pod gołym niebem, małego placu zabaw z tyrolką.
Najnowszą atrakcją Buska jest Park Linowy w „Małpim Gaju” z 10 trasami o zróżnicowanym stopniu trudności. Łącznie do pokonania jest ponad 100 różnych przeszkód oraz prawie 1 kilometr tras. Znajduje się tu również stanowisko do skoków swobodnych z wysokości 8 m. Park jest czynny od maja do końca sezonu.
Tężnia solankowa
Na terenie nowej części Parku funkcjonuje jedna z najbardziej nowoczesnych tężni solankowych w Polsce.
Ma ona kształt okręgu o średnicy 72 m. i wysokości ścian prawie 10 m. W środku znajduje się drugi pierścień, co sprawia, że przechodząc jej alejkami czujemy się jak w labiryncie. W centrum tężni znajduje się fontanna mgielna, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można zobaczyć panoramę Buskiego Uzdrowiska. Bezpośrednio przy tężni usytuowane są multimedialne fontanny, które wieczorami również rozświetlają iluminacje.
Inne atrakcje
Do centrum miasta prowadzi urokliwa Aleja Adama Mickiewicza, będąca ulubionym miejscem spacerów kuracjuszy i mieszkańców Buska.
Osoby zainteresowane obiektami sakralnymi koniecznie muszą zobaczyć drewniany Kościół pod wezwaniem św. Leonarda. Świątynia powstała w XVII w. na planie wcześniejszego kościoła. Jego najważniejszym elementem jest późnobarokowy ołtarz główny.
Ponidzie - polska Toskania
Jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu są przejażdżki rowerami. W województwie świętokrzyskim na turystów i kuracjuszy czeka już ponad 2000 km oznakowanych szlaków rowerowych. Na tę formę aktywności stawia także Busko- Zdrój. W okolicach miasteczka powstało kilkadziesiąt kilometrów tras rowerowych. Cały czas wytyczane są kolejne szlaki w formie pętli tak, by można było wrócić do miejsca, w którym rozpoczęto wycieczkę.
W sąsiedztwie ścieżek znajdują się liczne atrakcje: sosna na szczudłach w Wełczu, trzy dęby w Kamedułach oraz kąpielisko w Radzanowie, gdzie można także wędkować. W nieco dalszej odległości od Buska znajduje się Pałac w Kurozwękach, gdzie można wraz z przewodnikiem zwiedzić salę balową, salony, taras widokowy, krużganki, lochy i XVIII- wieczną kaplicę. Kompleks oferuje także inne atrakcje takie jak „safari bizon“- przejażdżkę powozem wśród bizonów, mini zoo oraz labirynt z kukurydzy.
Okolice Buska-Zdroju
Okolice Buska-Zdroju mają wiele do zaoferowania rodzinom podróżującym z dziećmi. Zaledwie kilkanaście minut drogi od miasta, w Lisowie, znajduje się Zoo Leśne Zacisze, w którym na najmłodszych czekają zwierzęta z różnych częsci świata oraz dodatkowa atrakcje w postaci ogromnego placu zabaw, który zadowoli zarówno najmłodsze jak i starsze dziecie.
Najmłodsi turyści koniecznie muszą odwiedzić Centrum Bajki w Pacanowie - wielofunkcyjny obiekt z baśniową ekspozycją, kinem, salą teatralną, salami warsztatowymi, biblioteką, czytelnią i księgarnią.
Stosunkowo niedaleko Buska znajduje się też stolica dawnego Państwa Wiślan - Wiślica. Mozna tu zwiedzić oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, Dom Jana Długosza oraz Kolegiatę Najświętszej Marii Panny.
PoNidzie kajakiem
Region świętokrzyski to doskonałe miejsce dla amatorów sportów wodnych. Szczególnie popularną dyscypliną w okolicy jest kajakarstwo, które dostarcza niesamowitych wrażeń, pozwala zadbać o formę oraz poznać piękno przyrody i zabytków z innej perspektywy.
Piękne szlaki kajakowe wśród nieskażonej przyrody to doskonały sposób na wykorzystanie wolnego czasu. Spływ Nidą z Wiślicy lub Czarków do Nowego Korczyna, wśród bliskości natury, śpiewu ptaków, malowniczych widoków to znakomita odskocznia od codziennych problemów i zabiegania.